Archive.Gnezdoto.net
Здравей, Шампионе! Нека да пратим на стреса "много здраве"! снимка: magic4walls.com

Здравей, Шампионе! Нека да пратим на стреса "много здраве"!

Забързаният живот, приятелю, неизбежно води до стрес. Той е в работата. Той е в новостартирания ни бизнес. Той е в преговорите за важната сделка, която трябва да сключим. Той е в задръстването. Даже после ни идва на гости – вкъщи! Той е навсякъде около нас и предизвиква различни биологични реакции в тялото ни.

Тези биологични реакции са се появили от времето, в което сме се борили за оцеляване с другите хищници, но днес май повече ни пречат. Ще ти разкажа за тях и после ще ти помага с едно предизвикателство – шампионите обичат предизвикателствата, нали?

Една от реакциите е секретирането на „Хормонът на Стреса" – Кортизол. Високите му нива покачват кръвното налягане и засилват усещането за опасност. Друго негово действие е, че спира процеса на регенериране и възстановяване на мускулите ни! (Може би с цел да остави повече хранителни вещества да циркулират в кръвообращението ни – може да ни потрябват, за да избягаме от този Тигър).

Втори ефект от стреса е липсата на апетит към едни храни и огромен апетит към тясно количество други храни. Обикновено сладки и обикновено калорийни бомби!(Тук сигурно пак нещо става въпрос за бягство от тигъра). Спомни си за човека, който хапва доста малко, но щом чуе думата шоколад и е готов да изяде две опаковки. Силно вероятно е той да е под стрес. Този дисбаланс на храненето потиска имунната система, т.е. прави ни по-податливи на болести!

Друг гаден резултат от стреса се изразява върху съня. Когато сме под стрес, мозъкът ни не спира да препуска между спомени и анализира стресовите ни ситуации, дори когато сме в леглото и сме много изморени. Появява се безсъние. А когато все пак заспим, идват кошмарите. Ние не ги помним, но тялото ни ги помни и реагира на тях като на реални ситуации! Нищо чудно, че на другия ден сме още по-стресирани и получаваме ефекта на „снежната топка" в най-гадния му вариант.

Припознаваш ли се в някой от тези ефекти? Ако отговорът ти е да – не се плаши, аз ще помогна! Имам за теб едно предизвикателство, което знам, че ще те накара да се почувстваш добре след много кратко време.

Нека да пратим на стреса "много здраве"!

Предизвикателството е само в 3 стъпки:

1.Оцени моментното си ниво на стрес от 1 до 10(1 е никакъв стрес, а 10 е не мога да се храня и спя от стрес). Запиши си го.

2.Избери си 3 (или повече) от следващите 5 действия и ги приложи всеки ден в рамките на следващите 10 дни. Ако някои от тях вече са част от ежедневието ти, изпробвай другите – целта ни е да направим нещо различно, което да се справи със стреса. В скобите след действията ще ти дам инструментите и/или количествата, които аз използвам :)

Спортувай поне 30 минути 2 от всеки 3 дни. Спортът трябва да включва физическа активност , затова шахът и таблата не се броят. Тук има една уловка – действието не трябва да е от тези, в които повтаряш дълго време едно и също движение. Повтарянето на едно движение прераства в машинално действие и мозъкът ни се връща към стресиращите мисли и аспекти от животът ни.

Допълнителен бонус е работата с треньор и/или група други спортуващи заедно, с които взаимно да се държим фокусирани. (Аз предпочитам това).

Балансирай диетата си – погрижи се при всяко ядене в храната ти да има балансирано количество източници на протеини, мазнини и въглехидрати. Не забравяй зеленчуците и плодовете. (Аз пазарувам от тук за няколко дни или седмица напред различните видове храни за балансираната ми диета. По този начин планирам разнообразна храна, а не ми се налага да хапвам „нещо по път" всеки ден)

Водата! – Да не забравяме, че имаме нужда от нея, за да функционираме правилно. Обърни внимание на количеството вода, което приемаш – пий поне два литра на ден. (Аз пия между 2 и 3 литра на ден – и не, д-р Радева не ми е забранила да пия вода!)

Здрав сън – здраво тяло. Погрижи се да спиш 6 или 7 часа и половина. Различните фази на съня се повтарят на 90 минути и тогава е най-благоприятният момент за събуждане – ще се чувстваш отпочинал и енергичен.

Алкохолът – въпреки популярното българско твърдение, че алкохолът лекува всичко, всъщност той има , в най-добрия случай, минимален плацебо ефект върху стреса. Пробвай да не пиеш никакъв или съвсем малко алкохол.

3.След 10 дни оцени отново нивото си на стрес и го сравни със резултатът от т.1.

Ще бъдеш приятно изненадан!

Източник: recharge.bg

Вижте още: 12 ФАКТОРА ЗА ДОБРО ЗДРАВЕ

Посетете нашата Фейсбук страница за още интересни статии.

 
 

Още публикации от категория "КОЛЕКЦИЯ ЗДРАВЕ"

vig vsi4ki