
Вашето ниво на стрес
- категория: Факти
"Стресът не е това, което се е случило с вас, а това как вие го възприемате." Ханс Селие
В последно време понятието "стрес" е толкова популярно, че присъства във всеки наш разговор, независимо от темата.
Всеки го е изпитвал, всички говорим за него, но малцина си задават въпроса, какво всъщност е стрес?
Енциклопедиите дават следните отговори:
• Стресът е състояние на напрежение, възникващо в човека под влияние на силни въздействия.
• Стресът е неспецифична реакция на организма в отговор на неблагоприятни промени в обкръжаващата среда.
Определенията са прости и лаконични, знаем ги и без помощта на речниците, достатъчно е да се огледаме наоколо. Стрес е всичко, което ни заобикаля. Стресът е нашият живот и ние не можем да живеем извън това състояние. То нахлува в живота ни от сутринта заедно със стряскащия звън на будилника, а после... по утъпканата схема - задръствания, тълпа в транспорта, работа, шефът, проблеми с децата, пазаруване, спорове с близките, лош сън... И това е всеки ден.
Може ли да се живее без стрес? Науката казва, че не може. Животът не търпи постоянство и стабилност и именно той е главният източник на стрес, защото колкото и песимистично да звучи, само смъртта избавя изцяло човека от стрес.
На стрес е подложен всеки човек, независимо от заеманата длъжност, обществено положение и материално състояние. В таблицата се посочва нивото на стрес (условно в точки) за различни събития, които могат да се случат в живота на всеки човек.
Ако сумарното ниво на стрес в течение на една година надвишава 300 т., то рискът от сериозно заболяване или депресия е 80%. При ниво на стрес от 200-300 т. този риск се понижава до 50%. При сума по-малка от 200 т., рискът от заболяване или депресия не е висок.
|
- Вследствие на постоянен стрес, почти 80% от хората си "спечелват" болест, наричана "синдром на хроничната умора", чиито симптоми напомнят тези на СПИН: бърза уморяемост, слабост сутрин, мержелеене в очите, често главоболие, бъзсъние, конфликтност, склонност към уединение.
- 40 млн. от 147 млн. работещи в страните от Европейския съюз страдат от стрес, което всяка година струва на обществото почти 15 млрд. евро. Вследствие на стресови ситуации 13% се оплакват от постоянно главоболие, 17% - от болки в мускулите и още 30% изпитват неприятни усещания и болки в областта на гърба.
- Според резултатите от първото представително проучване на модерните болести у нас при 30% от българите се срещат клинични симптоми, предизвикани от стрес. Една трета от населението страда от т.нар. чести психични разстройства - тревожност, депресии, зависимост от алкохол и от наркотици.
От "тревожно разстройство" страдат 13,1% от населението. Непосредствено след нас се нарежда Франция с 12%. Следват ни Холандия с 8,8, Украйна със 7,1, Белгия с 6,9.
Броят на болестите, до които може да доведе стресът вече е изключително голям. Това са разстройства на сърдечно-съдовата система, преди всичко хипертония, на органите на храносмилателната система (язви), дихателните органи (астма) и много други, включително и специфични "мъжки" и "женски" заболявания. Стресът снижава и имунитета, което води до инфекциозни, вирусни и онкологични заболявания. Да, точно така, многогодишни наблюдения на онколози са потвърдили пряката връзка между стреса и рака. Народът все пак е прав, когато казва, че всички болести са от нерви. Освен многобройните нарушения в тялото на човека, стресът нерядко води до промени и в психиката. И най-разпространена разбира се е депресията, чиито мащаби нарастват стремително.
източник: margaritta.dir.bg
Вижте още: КРАТКА ИСТОРИЯ ЗА ТЕЖЕСТТА НА СТРЕСА